Utstillingsåpning: Blå og grønne strukturer i urbane områder
Onsdag 26. februar er det utstillingsåpning for studentarbeider med temaet «Blå og grønne strukturer i urbane områder». Utstillingen er et resultat av et spennende samarbeid mellom NMBU og Nesodden kommune i forbindelse med et masterkurs i landskapsarkitektur.
Studentene ved NMBU hadde en inspirerende feltuke på Nesodden i september. De bodde i hyttene på Ommen og Hesteløkka og fikk oppleve kommunens mangfoldige landskap på sitt beste. Gjennom praktisk arbeid og feltstudier har de utviklet analyser, strategier og konkrete forslag for hvordan blå-grønne områder – det vil si vegetasjonskledde områder inkludert vann – kan integreres i by- og tettstedsutviklingen. Arbeidet belyser blant annet:
- Blå-grønn infrastruktur i et byplanperspektiv
- Utfordringer knyttet til byvekst, folkehelse og klimaendringer
- Verdier og funksjoner i blå-grønne områder
- Økologiske forutsetninger som grunnlag for formgivning
- Bruken av nedbørfeltet som planleggingsenhet
- Dagens planlegging og forvaltning av blå-grønne ressurser
- Inspirasjon fra gode nasjonale og internasjonale forbilder
Utstillingsåpningen finner sted onsdag 26. februar kl. 17.00 i biblioteket i Tangenten. Studentene vil være til stede for å presentere masteroppgavene sine og diskutere hvordan naturbaserte løsninger kan bidra til en bærekraftig utvikling av våre byer og tettsteder.
Velkommen til en inspirerende ettermiddag med faglig påfyll og spennende diskusjoner.
Publisert 24.02.2025 15.59
Sist endret 24.02.2025 15.59